top of page

21 grudnia 2021

FASOLA, WIEPRZOWINA

I KRĄGŁOŚCI NA TEN NOWY ROK !

W Ameryce, kulturowym tyglu, w Nowy Rok jadane są potrawy różne, zależnie od stanu Ameryki czy grupy etnicznej. Każda z nich winna przynieść oczekiwane szczęście w nadchodzących miesiącach. Czy tak się stanie? Tego wszystkim szczerze życzę!

 

Zapoznajmy się jednak z symboliką dziewięciu produktów, by zdecydować, które szczęście jest dla nas ważne, bądź który z miesięcy ma być najszczęśliwszy.

Potrawy z długim makaronem oznaczają długie życie, ale tylko wówczas, gdy pasma makaronu zostaną zjedzone bez łamania. Szczególnie ważny jest ten z gryki - jest symbolem odporności.

 

Wieprzowina, bogate i tłuste mięso (witaj boczku ukochany!), oznacza sukces w nadchodzącym roku. Co więcej – świnie to zwierzęta przepychające się do przodu podczas jedzenia, więc w nich upatruje się potencjał postępu.

Soczewica – wyznacznik szczęścia w pełnym tego słowa znaczeniu, często jest dodatkiem do pieczeni wieprzowych.

Liściaste zieloności, przypominające kolorem i kształtem składane pieniądze, uczyniono oznaką bogactwa i dobrobytu. Południowcy często łączą je z „czarnooką fasolą”, aby podwoić swoje szanse na dobry rok!

Granaty powinny znaleźć się na liście szczęśliwych pokarmów! Ich żywy, czerwony kolor nie tylko reprezentuje życie i płodność, ale te obfite okrągłe nasiona są symbolem dobrobytu.

Wypieki w kształcie pierścienia - ciasta, bajgle i pączki, są często spożywane w Nowy Rok, aby zatoczyć rok szczęścia. Czasami do ciasta wrzuca się monetę, bibelot lub cały orzech, a ktokolwiek odkryje je w swoim kawałku, podobno ma ogromne szczęście!

Winogrona również jada się na szczęście. Przesądni wierzą, że spożycie dwunastu winogron w ciągu dwunastu sekund po wybiciu północy w sylwestra zapewni dwanaście miesięcy dobrych rzeczy w nadchodzącym roku. Po co ryzykować, by było odwrotnie?

Chociaż istnieje kilka teorii, dlaczego mieszkańcy południa jedzą fasolę „o czarnych oczach”

w Nowy Rok, dominujący pogląd sięga czasów wojny secesyjnej. Rośliny strączkowe uważano za pokarm dla zwierząt, ale kiedy konfederaci umierali z głodu po najeździe żołnierzy Unii, ta czarnooka fasola uratowała im życie. Porozmawiaj o szczęściu, a przynajmniej o nim pomyśl! Przepis na Hoppy John’s – fasolę z szynką i ryżem, podałam rok temu – na szczęście, bowiem jest to potrawa noworoczna, popularna (i smaczna!) niemal we wszystkich stanach Ameryki. Ta fasola jest wyśmienita również jako danie wegetariańskie, serwowana z warzywami i ryżem.

W Nowy Rok często podaje się całe ryby, łącznie z głową i ogonem, więc rok jest szczęśliwy od początku do końca. Co więcej, ich lśniące łuski przypominają monety - obietnicę bogactwa w witanym roku.

POLECAM RÒWNIEŻ:

tostadas 3.jpg

 
ṠNIADANIOWA TOSTADA
(TRZY WERSJE)

ciasto ze sliwka i orzechami 2021.JPG

 
ORZECHOWO-ŚLIWKOWE CIASTO Z BRANDY
NA ŚWIĘTA I NOWY ROK!

marcepanowe%20podkowy%202_edited.jpg

 
MARCEPANOWE PODKÒWKI
W ORZECHACH

hoppin-john 3.jpg

 
HOPPIN' JOHN NA NOWY ROK

7

Twoje komentarze są ważne i cenne, podobnie jak Twoja uwaga i czas.

Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat. 

Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.

bottom of page