top of page

PIZZA WŁOSKA,

A MOZE AMERYKANSKA?

Z pewnością włoska, wszak tam powstała, ale i amerykańska, bo tu się "odrodziła" i nabrała innych rumieńców! I - jak to w kulinariach bywa - Wlosi nie znają amerykańskiej pizzy, a Amerykanie... chyba już nie znają włoskiej... A jak jest naprawdę?

Pizza symbolizuje wszystko to, co wspaniałe w Ameryce... Krótko mówiąc - jest ulubionym daniem dorosłych, nastolatków, dzieci, nawet psa... Pojawiła się w Stanach z innego kraju, ale... przez lata zmieniała swoje oblicze, adopotowała się do smaków mieszkańców tego kraju, przyjmowała coraz więcej smacznych dodatków...   Oczywiście,  nadal można znaleźć fantastyczną pizzę we Włoszech, ale czy tam jest kiełbaska pepperoni lub avocado na wierzchu? Albo lekko podpieczony ser? Albo mieszanka warzyw z grilla? Snuję obawy. że nie. Amerykańskiej pizzy Włosi nie znają! A Amerykanie? Znają włoskie style, ale je "podrasowują", ulepszają, przystosowują do swoich regionów. A tak! We Włoszech mamy pizzę sycylijską, rzymską, neapolitańską (od niej zaczęła się przygoda Amerykanów z pizzą), które różnią się grubością ciasta drożdżowego, dodatkami i serem. A w Stanach? Zdziwicie się. Oto 10 charakterystycznych rodzajów pizzy w Stanach ze wskazaniem. gdzie je można znaleźć, spróbować, zachwycić się... Ranking ten przygotował znakomity dziennikarz z Miami (Florida), Matthew Meltzer, przemierzając amerykańskie szlaki "pizzowe".

Uliczne jedzenie

​Amisyowz chleb z ziemniakami

 •  

 • 1 package (1/4 ounce) active dry yeast

 • 1/4 cup warm water (110° to 115°)

 • 1-3/4 cups warm fat-free milk (110° to 115°)

 • 1/3 cup butter, softened

 • 1/4 cup mashed potatoes (without added milk and butter)

 • 3 tablespoons sugar

 • 1-1/2 teaspoons salt

 • 1-1/2 cups whole wheat flour

 • 3-1/2 to 4 cups all-purpose flour

Buy IngredientsPowered by Chicory

Directions

 • In a large bowl, dissolve yeast in warm water. Add the milk, butter, potatoes, sugar, salt, whole wheat flour and 1/2 cup all-purpose flour. Beat until smooth. Stir in enough remaining flour to form a firm dough.

 • Turn onto a lightly floured surface; knead until smooth and elastic, about 6-8 minutes. Place in a bowl coated with cooking spray, turning once to coat the top. Cover and let rise in a warm place until doubled, about 1 hour.

 • Punch dough down and turn onto a floured surface; shape into a loaf. Place in a 9x5-in. loaf pan coated with cooking spay. Cover and let rise until doubled, about 30 minutes.

 • Bake at 350° for 40-45 minutes or until golden brown. Remove from pan to wire rack to cool.

Nutrition Facts

1 slice: 193 calories, 4g fat (2g saturated fat), 11mg cholesterol, 276mg sodium, 33g carbohydrate (4g sugars, 2g fiber), 6g protein. Diabetic Exchanges: 2 starch, 1 fat.

Meksykańska

mieszanka

ziołowa 

do zapiekanek,

drobiu, ryb

mexican seasoning.jpg

SKŁADNIKI:

1 łyżeczka sproszkowanego chili (można dodać więcej)

1 łyżeczka sproszkowanego czosnku

1 łyżeczka sproszkowanej cebuli

1⁄2 łyżeczki pokruszonej, suszonej, czerwonej papryki 

1⁄2 łyżeczki suszonego oregano

2 łyżeczki sproszkowanej papryki

1 1⁄2 łyżeczki sproszkowanego kuminu

1⁄2 łyżeczki soli (morskiej)

1⁄2 łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu

1 szczypta sproszkowanego cynamonu

1 szczypta mielonych goździków

Mieszankę ziołową, przygotowaną ze świeżych ziół można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do dwóch lat, tyle bowiem czasu suszone zioła utrzymują swoje wartości zapachowo-smakowe.

The West Region

Stany: 

Alaska | Colorado | California | Hawaii | Idaho | Montana | Nevada | Oregon | Utah | Washington | Wyoming

Amerykanie od dawna uważają Zachód za ostatnią granicę. Mimo to Kalifornia ma historię osadnictwa europejskiego starszą niż większość państw środkowo-zachodnich. Hiszpańscy księża założyli misje wzdłuż wybrzeża Kalifornii na kilka lat przed wybuchem rewolucji amerykańskiej. W XIX wieku Kalifornia i Oregon wstąpiły do ​​Unii przed wieloma stanami na wschodzie.

Zachód to region o malowniczej urodzie na wielką skalę. Na dużej części Zachodu populacja jest niewielka, a rząd federalny jest właścicielem i zarządza milionami hektarów niezabudowanej ziemi. Amerykanie wykorzystują te obszary do działalności rekreacyjnej i handlowej, takiej jak wędkarstwo, biwakowanie, wędrówki, pływanie łódką, wypas, wycinanie drewna i wydobycie. W ostatnich latach niektórzy lokalni mieszkańcy, którzy zarabiają na życie na majątku federalnym, wdali się w konflikt z agencjami rządowymi, których zadaniem jest utrzymanie użytkowania gruntów w granicach dopuszczalnych z punktu widzenia środowiska.

Hawaje to jedyny stan w Unii, w którym azjatyccy Amerykanie stanowią największą grupę etniczną. Od lat 80. duża liczba Azjatów osiadła również w Kalifornii. Los Angeles - i Południowa Kalifornia jako całość - nosi piętno dużej populacji meksykańsko-amerykańskiej. Teraz, drugie co do wielkości miasto w kraju, Los Angeles jest najlepiej znane jako siedziba hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Kalifornia, napędzana rozwojem Los Angeles i obszaru „Doliny Krzemowej” w pobliżu San Jose, stała się najbardziej zaludnionym ze wszystkich stanów. Być może dlatego, że tak wielu ludzi z Zachodu przeprowadziło się tam z innych regionów, aby zacząć od nowa, miasta zachodnie są znane z tolerancji i bardzo silnej postawy „żyj i pozwól żyć”.

The Mid-west Region

Środkowy Zachód jest znany jako „koszyk na chleb”. Żyzna gleba regionu pozwala rolnikom produkować obfite plony zbóż, takich jak pszenica, owies i kukurydza. Kukurydza jest najważniejszą ze wszystkich amerykańskich upraw, tak podstawową dla amerykańskiego rolnictwa, jak żelazo dla amerykańskiego przemysłu. Roczne zbiory są większe niż łączna wydajność narodowa pszenicy, ryżu i innych zbóż. W gorące, wciąż letnie noce w Pasie Kukurydzy, rolnicy twierdzą, że słyszą rosnącą kukurydzę.

Farmy są zwykle oddzielone od siebie, blisko pól i często poza zasięgiem wzroku sąsiadów. Wioska lub miasto to przede wszystkim miejsce, w którym rodzina farmy podróżuje, aby kupić zapasy, uczęszczać do kościoła i chodzić na imprezy rozrywkowe lub polityczne, towarzyskie lub biznesowe. Środkowo-zachodni są wychwalani jako otwarci, przyjaźni i bezpośredni. Ich polityka jest zwykle ostrożna, ale ostrożność jest czasem przesycona protestem.

The Southwest Region

Stany: 

Arizona | New Mexico | Oklahoma | Texas

Południowy zachód jest bardziej suchy niż przylegający Środkowy Zachód pod względem pogody. Populacja jest mniej gęsta, a przy silnych komponentach hiszpańsko-amerykańskich i indiańskich jest bardziej zróżnicowana etnicznie niż obszary sąsiednie. Poza miastami region jest krainą otwartych przestrzeni, w większości pustynnych. W tym regionie znajduje się wspaniały Wielki Kanion, podobnie jak Monument Valley, niezwykle piękne tło dla wielu zachodnich filmów. Monument Valley jest częścią rezerwatu Navajo, domu najbardziej zaludnionego plemienia Indian amerykańskich. Na południu i wschodzie znajduje się dziesiątki innych rezerwatów indyjskich, w tym plemion Hopi, Zuni i Apaczów. Części południowego zachodu należały kiedyś do Meksyku. Stany Zjednoczone uzyskały tę ziemię po wojnie meksykańsko-amerykańskiej z lat 1846–1848.

Populacja w regionie szybko rośnie. Na przykład Arizona rywalizuje teraz z południowymi stanami jako miejsce docelowe dla emerytowanych Amerykanów szukających ciepłego klimatu. Od ostatniej trzeciej połowy XIX wieku ogromna część jałowej amerykańskiej pustyni zaczęła się zmniejszać. W latach 60. XIX wieku pustkowie rozciągało się od doliny Missisipi prawie do wybrzeża Pacyfiku. Ale osadnicy dowiedzieli się, że prerie mogą uprawiać kukurydzę i że łąki mogą karmić bydło i owce lub produkować pszenicę. Gdy kontynuowali uprawę pustyni, jej rozmiar zmniejszył się. Zapory na Kolorado oraz inne rzeki i akwedukty doprowadziły wodę do niegdyś małych miasteczek Las Vegas, Nevada, Phoenix, Arizona i Albuquerque w Nowym Meksyku, umożliwiając im przekształcenie się w metropolie.

The South Region

Południe jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym regionem regionu Stanów Zjednoczonych. Amerykańska wojna domowa (1861–1865) zdewastowała społecznie i ekonomicznie Stare Południe. Niewolnictwo było problemem, który dzielił Północ i Południe. Dla mieszkańców północy było to niemoralne; dla południowców było to nieodłącznym elementem ich stylu życia i systemu uprawy plantacji. Blizny pozostawione przez wojnę leczyły się przez dziesięciolecia. Zniesienie niewolnictwa nie zapewniło Afroamerykanom równości politycznej lub gospodarczej; i zajęło to wiele wspólnego wysiłku, aby zakończyć segregację. „Nowe południe” przekształciło się w region produkcyjny, a wieżowce tłoczą się na obrzeżach takich miast jak Atlanta i Little Rock. Region ma jednak wciąż wiele krajobrazów, które zachwycają ludzkie poczucie poezji i podziwu. Region ten obfituje w obfite opady deszczu i łagodny klimat. Rośliny rosną łatwo w glebie i można je uprawiać bez mrozu przez co najmniej sześć miesięcy w roku. Dzięki łagodnej pogodzie Południe stało się mekką dla emerytów z innych regionów.

The Mid-Atlantic Region

Stany: 

Delaware | Maryland | New Jersey New York | Pennsylvania | Washington D.C.

Jeśli Nowa Anglia zapewniła mózg i dolary na ekspansję Ameryki w XIX wieku, państwa środkowoatlantyckie zapewniły siłę. Największe stany regionu, Nowy Jork i Pensylwania, stały się ośrodkami przemysłu ciężkiego (żelazo, szkło i stal). Region środkowoatlantycki został zasiedlony przez większą liczbę ludzi niż Nowa Anglia. Do tego obszaru przemysłu przybyły miliony Europejczyków, którzy zrobili z niego tak zwaną „tygiel”. W miarę jak przemysł ciężki rozprzestrzenił się w całym regionie, rzeki takie jak Hudson i Delaware zostały przekształcone w ważne szlaki żeglugowe. Miasta na drogach wodnych, Nowy Jork nad rzeką Hudson, Filadelfia nad rzeką Delaware, Baltimore nad zatoką Chesapeake gwałtownie wzrosły. Nowy Jork jest nadal największym miastem w kraju, jego centrum finansowym i centrum kultury. Ale nawet dzisiaj gość, który oczekuje tylko fabryk i zatłoczonych miast, jest zaskoczony. Na środkowym Atlantyku jest więcej zalesionych wzgórz niż fabrycznych kominów, więcej pól niż betonowych dróg i więcej domów gospodarczych niż biurowców.

The New England Region GOTOWE

Nowa Anglia odegrała dominującą rolę w historii Ameryki. Aż do XIX wieku była kulturalnym i gospodarczym centrum kraju (pierwszy amerykański college, Harvard, został założony w Cambridge w stanie Massachusetts w 1636 roku). Pierwsi osadnicy europejscy - angielscy protestanci poszukujący wolności religijnej, mieli też znaczący wpływ na kulturę kulinarną tego regionu. Ich szybka adaptacja do nowych warunków, porozumienie się z amerykańskimi Indianami i wzajemna wymiana umiejętności rolniczych, ogrodniczych, rzemieślniczych zaowocowała nowymi potrawami, które wpisały się na listę ulubionych klasyków kulinarnych nie tylko w Nowej Anglii, ale w całym kraju.

W nadoceanicznym tyglu smaków królują ryby - szczególnie dorsze - i skorupiaki: małże, krewetki, homary, ostrygi... Znana dzisiaj zupa z małży swoje korzenie znalazła na nabrzeżach Anglii i Francji. Tam gotowano gulasz z czego się dało, a raczej złowiło...  Przepis mówiony zapamiętano, dostosowano do warunków i smaków amerykańskich i powstała tradycyjna New England Clam Chowder, a jej składniki to: zasmażka z solonym mięsem wieprzowym lub wołowym (czasem boczkiem), ziemniaki, cebula, małże i gęsta śmietana. Ta sama zupa w stylu Manhattan jest z dodatkiem pomidorów - dla wzbogacenia smaku i zmiany koloru. Za to w stanie Rhode Island - zupa z małży to czyściutki bulion z odpowiednią zawartością skorupiaków z przewagą małż. Najstarszy  przepis na zupę rybną wydrukowano w Boston Evening Post 23 września 1751 roku.

Inną ciekawostką na skalę krajową jest fasola bostońska, której robotnicy zjadali tak duże ilości, że Boston zyskał przydomek Bean Town. Ten rarytas to suszona brązowa fasola pieczona powoli z melasą i soloną wieprzowiną. Pierwsi koloniści nauczyli się gotować suszoną fasolę od Indian, którzy kopali doły w ziemi i powoli gotowali fasolę z cukrem klonowym i niedźwiedzim tłuszczem. Koloniści jadali fasolę w czasie szabasu, robotnicy z biedy, a dzisiaj podgrzewamy fasolę z melasą i mięsem z puszki i jadamy do wszystkiego. 

bottom of page