top of page

Anna

18 czerwca 2019

TOSKANSKA  MIESZANKA  ZIOŁOWA

Delektuj się tym, co pachnące...

bazylia.jpg

Bazylia - źródło wielu witamin i substancji odżywczych, zwłaszcza witaminy K, B9, B2, kwasu foliowego, żelaza. Działa pozytywnie na układ trawienny. Jest nieodzownym elementem kuchni śródziem-nomorskiej. Swietie łączy się smakowo z pomidorami...

Czy ta mieszanka ziół i przypraw ma związek z kuchnią amerykańską? Ma, i to duży. Ogólnie - w amerykańskich kulinariach używa się bardzo dużo ziół, przypraw, mieszanek ziołowych też... Toskańska jest jedną z nich, pachnąca słońcem, polami, nagrzaną ziemią, kolorem, używana do wszystkiego...

czosnek.jpg

Czosnek - działa przeciwbak-teryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiaż-dżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Jego zapach i ostry smak nie wszystkim odpowiada, ale... warto się z nim zaprzyjaźnić dla własnego zdrowia.

oregano.jpg

Oregano - bogate w błonnik, przeciwutleniacze, witaminy 

A, C, C, E, K, z grupy B. Działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwwiru-sowo. Doskonale sprawdza się w kuchni, udoskonalając smakowo dania mięsne, warzywne, makaronowe. 

pietruszka.jpg

Natka pietruszki - źródło błon-nika, chlorofilu, witamin A, C, E, K, B2, B3, B6, B9 (kwas foliowy). Dostarcza też mag-nezu, wapnia, potasu, fosforu, żelaza, sodu, cynku, miedzi, manganu. Swieża, suszona, podnosi walory smakowe i wartości odżywcze potraw.

toskanska pryzprawa.jpg
pomidory suszone.jpg

Pomidory suszone - obok przeciwutleniaczy, jakim jest likopen, zawierają także inne związki z grupy karotenoidów, jak β-karoten. Zawierają też wysoką dawkę witaminy C, witaminę E, z grupy B, PP oraz K. Wśród  minerałów: potas, wapń, żelazo, magnez

rozmaryn.jpg

Rozmaryn - aromatyczny, 

o właściwościach zdrowot-nych. Zawiera  przeciwutlenia-czy, wspiera pamięć i koncen-trację oraz obniża poziom stresu w organizmie. Spraw-dza się w kuchni śródziemno-morskej. Pyszny w sosach, pieczystym mięsie, zupach.

tymianek.jpg

Tymianek - działa antybakte-ryjnie, antygrzybiczo i prze-ciwzapalnie. Jest doskonałym dodatkiem niemal do wszyst-kiego: mięs, sosów, zup, zapiekanek, pasztetów, gulaszów. Smak tymianku świetnie komponuje się z cytryną, czosnkiem, bazylią. 

bottom of page