"Amerykańskie kulinaria" to mój (Anna Czerwińska) blog o jedzeniu, historii potraw i całym amerykańskim anturażu, jaki im towarzyszy... Opowiem o kuchni domowej... o tym, co przeczytałam, usłyszałam, spróbowałam i zrobiłam. Coś mnie zachwyciło, coś zaskoczyło, jeszcze coś innego zauroczyło smakowo albo "zniesmaczyło". Były i takie...

Bo smaki Ameryki są różne...  Oficjalne, jak na całym świecie, a więc gorzkie, słodkie, słone, kwaśne, umami (określa się go jaki rosołowy lub mięsny). Są też umowne smaki pikantne, bardzo ostre, korporacyjne, domowe, uzależniające, i... pyszne. Bez pysznych smaków, odpowiadających indywidualnym gustom, nie byłoby etnicznych kuchni, tysięcy przepisów na to "coś", co uszczęśliwia nasze podniebienia i nosy, nie byłoby poezji smaków, symfonii zapachów, a byłby ... pachnący ogniskiem kawał mięsa o smaku... umami.

A smak słodko-kwaśny, tak popularny w kuchni

amerykańsko-tajlandzkiej i nie tylko...

A smak słodko-słony, jak na przykład karmel z solą morską, który wcale nie został zasugerowany w Ameryce, mimo ogromnej akceptacji, a... we Francji już w roku 1977 przez jednego z najbardziej utalentowanych cukierników francuskich - Henri Le Roux.

A kompozycja smakowa sosu Barbecue... i sosu Worcester (uwielbiam do wszelkich marynat)...

Ketchup...

Sos Tabasco...

Ciasto dyniowe...

Paje owocowe...

Brownie...

Owoce morza...

Lista jest spora... Zapraszam do wspólnej przygody kulinarnej.

Miło Cię widzieć! Zapraszam do amerykańskiej kuchni, smacznej, pachnącej, ciekawej...

KONTAKT

amerykanskie.kulinaria@gmail.com