top of page

23 kwietnia 2021

MUFFULETTA Z NOWEGO ORLEANU

Muffuletta to jedna z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych potraw w Nowym Orleanie. To kanapka, do której używa się zwykle dużego, okrągłego bochenka chleba z sezamem i przekładana sałatką z oliwek, dobrą salami, szynką, mortadelą, serami provolone i szwajcarskim. Mufuletta jest wyraźnie włoska w duchu, chociaż taka kanapka nie istnieje w Włoszech.

muffuletta 6 french market ok. 1900 r.jp
muffuletta 5.jpg
muffuletta 4.jpg
muffuletta 7.jpg

   Jest to pomysł sycylijskich emigrantów portowych z Palermo, którzy masowo przybywali na przełomie XIX i XX wieku do portu w Nowym Orleanie. Portowcy przywieźli swoje zwyczaje i domowe przepisy, które zostały połączone z już istniejącymi lokalnymi produktami i tradycjami kulinarnymi.

   Większość z tych emigrantów osiedliła się w pobliżu ruchliwego francuskiego targu. Ta gęsto zaludniona i kwitnąca część dolnej Dzielnicy Francuskiej była nazywana „Małym Palermo” albo „sektorem włoskim”. Tam też powstawały małe sklepiki, rzemieślnicze firmy, a sycylijscy piekarze wypiekali tradycyjny okrągły chleb, zwany „muffuletto”. Sprzedawali go hurtowo sklepom spożywczym lub bezpośrednio na ulicy, krzycząc „muffuletto, caldo, caldo”.

   Jeden z takich sklepów spożywczych (Central Grocery Store) prowadził Salvatore Lupo, któremu przypisuje się przygotowanie pierwszej kanapki muffuletta w 1906 roku. Według jego córki, Marie Lupo Tusa, farmerzy i portowcy wpadali w porze lunchu do sklepu jej ojca, kupowali chleb, wędliny, sery, oliwki, jadali wszystko na stojąco lub balansując na kolanach, co nie było najłatwiejszą czynnością. Aby ułatwić życie swoim klientom Salvatore postanowił stworzyć kanapkę, umieszczając w chlebie wszystkie składniki, kupowane najczęściej przez klientów. Tak powstała amerykańska kanapka z włoskim duchem wewnątrz i włoską nazwą od sycylijskich piekarzy, którzy już zniknęli, ale ponad stuletnia nowoorleańska tradycja przetrwała i ma się całkiem dobrze.

Muffuletta

 

Składniki:

1 bochenek chleba włoskiego z sezamem (okrągły lub podłużny Italian Bread)

2 szklanki sałatki z oliwek

60-100 gram Genoa Salami

60-100 gram szynki (preferowana prosciutto, ale całkiem dobra w kanapce jest też szynka Krakus)

60-100 gram mortadeli

60 -100 gram sera Provolone

60-100 gram sera Swiss Cheese

Szczypta soli

 

Przygotowanie:

- sałatka z oliwek: gardiniera (warzywa w marynacie, hot, medium lub mild - Twój wybór) połączona z grubo pokrojonymi oliwkami; całość wymieszać i odstawić na 1 godzinę lub przechowywać w lodówce, jeśli przygotowana wcześniej...

- chleb przekroić horyzontalnie i skropić oliwą z oliwek...

- na dolnej części ułożyć kolejno: szynkę, salami, mortadelę, sery, sałatkę z oliwek; całość przykryć górną warstwą chleba i przekroić na cztery części.

- kanapka może być serwowana na zimno lub na ciepło; jest znakomita na lunch lub jako danie obiadowe, szczególnie w okresie letnim. 

POLECAM RÒWNIEŻ:

waldorf salad.jpg

 
SAŁATKA
WALDORF

Szaszłyki z kurczaka

 
SZASZŁYKI Z KURCZAKA
Z KURKUMĄ I CHILI

peanut%204_edited.jpg

 
PIKANTNY GULASZ WARZYWNY
Z ORZECHAMI ARACHIDOWYMI
I IMBIREM

Reuben Sandwich.jpg

 
PRAWDZIWY RUBEN!

Twoje komentarze są ważne i cenne,  podobnie jak Twoja uwaga i czas.

Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat. 

Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.

bottom of page