top of page

9 luty 2023

BASKIJSKI  PICON PUNCH
Z NEWADY

Nevada Picon.jpg

Picon Punch to kultowy napój amerykańskiej kuchni baskijskiej, niszowa regionalna specjalność

w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do większości aspektów kuchni baskijskiej, napój ten powstał

w społecznościach baskijskich Amerykanów, a dopiero później przemieścił się na wschód do Kraju Basków. Picon Punch sugeruje smak starego amerykańskiego Zachodu kowbojów, ranczerów i pasterzy. Wciąż lubiany w restauracjach baskijskich, rzadko jest rozpoznawany poza najbardziej wysuniętymi na zachód stanami.

Wielu młodych mieszkańców Nevady dorastało w otoczeniu baskijskiej historii Ameryki. Wędrowali oni górskimi szlakami, gdzie baskowie wypasali swoje stada. Dotykali rzeźbień

w miękkiej korze osiki. Jadali gulasz w baskijskich restauracjach i oglądali tradycyjne tańce na ich festiwalach. Historia Basków była historią Nevady i vice versa. Była też ich historią, zanim powyjeżdżali do innych stanów.

Chociaż Picon Punch pochodzi z Nevady, nie wszędzie można otrzymać autentyczny drink. Jednak zawsze można go znaleźć w Genoa Bar and Saloon, najstarszym salonie w Nevadzie,

w byłej stolicy stanu Genua.

Założony w 1885 roku bar Genoa przez lata gościł wielu znanych polityków, aktorów i pisarzy. Wśród nich byli też Johnny Cash i Mark Twain. W ciągle czynnym dużym oryginalnym pokoju znajduje się oryginalny wysoki bar, wydłużający przestrzeń. Ściany pokrywają stare obrazy, fotografie i pokryte pajęczyną poroża zwierząt.

Drink, o którym dzisiaj krótko rozprawiamy, został porównany do paliwa lotniczego. Opinię taką wypowiedział głośno honorowy Baskijczyk, Horne, członek Zgromadzenia stanowego. W 2013 roku próbował on uchwalić ustawę, aby Picon Punch stał się napojem stanu Nevada. Niestety, nie udało się.

Podczas jednej z bardziej zabawnych sesji legislacyjnych w Nevadzie Horne został zapytany, czy Picon Punch można zrobić bez alkoholu. „Nie polecałbym próbować zrobić Picon Punch bez żadnych duchów” – odpowiedział. „To byłoby jak znalezienie Baskijczyka, który nigdy nie próbował kotletów jagnięcych. Jeśli chodzi o składniki, poza paliwem do silników odrzutowych, nie mogę powiedzieć, co się w nim znajduje. Przez lata Picon raził mnie wielokrotnie i przeżyłem. Zamierzam zaryzykować jeszcze raz tego wieczoru”.

Po tej entuzjastycznej recenzji można spodziewać się napoju nie do wypicia. Tymczasem… jest to mocny, pomarańczowy, gorzki, ale gładki napój, który odzwierciedla surowy, a zarazem piękny krajobraz Nevady.

Picon Punch można zrobić samodzielnie. To tylko kwestia skompletowania wszystkich składników. I tu zaczyna się mały problem. Główny składnik, francuski likier z gorzkiej pomarańczy Amer Picon, jest dostępny w Stanach Zjednoczonych tylko na Zachodnim Wybrzeżu. W rzeczywistości poza północnym regionem Nevady praktycznie nie ma go w sprzedaży

w żadnym sklepie monopolowym. Po prostu trzeba go zrobić domowym sposobem!

To pracochłonny koktajl, ponieważ wymaga zrobienia własnych nalewek i macerowania skórek pomarańczy na własny likier przez tydzień (lub do miesiąca). Cóż, smak baskijskiego dziedzictwa z amerykańskim drinkiem (chichot historii!) wprawdzie wymaga odrobiny cierpliwości, ale zdecydowanie warto, szczególnie na zakończenie karnawału!

Genoa Bar and Sallon.jpg
Genoa Bar and Saloon.jpg
Genoa Bar and Saloon 2.jpg
Genoa Bar and Saloon 3.jpg
Nevada Picon 2.jpg
Nevada Picon 3.jpg

Klasyczny Picon Punch

 

Orange bitter

Skórki z pięciu pomarańczy oczyścić z albedo (biały spód skórki)

i zalać szklanką wódki „Svedka”. Odstawić na 48 godzin (lub dłużej), odcedzić, przelać do butelki i przechowywać w lodówce do użycia.

Amer Picon

Składniki:

- 2 szklanki Amaro Ramazzotti (ewentualny substytut: Campari, Aperol, Averna, Fernet Branca lub Cynar)

- 1 szklanka Combiera (substytut: Cointreau, Grand Marnier)

- 1 szklanka orange bitter (nasza nalewka w lodówki)

- 1/4 szklanki suszonych skórek z gorzkiej pomarańczy (do kupienia przez internet lub ususzone własne, pokrojone w paski lub małe kawałki)

Przygotowanie

Wszystkie składniki połączyć w szczelnym pojemniku, wstawić do lodówki do macerowania przez tydzień. Potem odcedzić, przelać do butelek, przechowywać w chłodnym miejscu.

Picon Punch

autorstwa Chucka Taggarta

Składniki

60 mililitrów Amer Picon (nasz domowy)

1 łyżeczka słodkiego syropu z granatów

i porzeczek (pomegranate grenadine)

Woda sodowa

Skórka cytrynowa

30 mililitrów brandy

Przygotowanie

Do szklanki wrzucić kilka kostek lodu, wlać Amer Picon i syrop, dopełnić (nie do końca) wodą sodową, na wierz drinka wlać brandy

i udekorować skórką cytrynową..

POLECAM RÒWNIEŻ:
dogwood-punch.jpg

DOGWOOD PUNCH

daiquiri drink 4.jpg

HEMINGWAY DAIQUIRI

mimosa.jpg
Fioletowa sałatka z jajkiem.jpg

 
FIOLETOWA SAŁATKA
Z JAJKIEM

bourbon-punch_edited.jpg

Twoje komentarze są ważne i cenne, podobnie jak Twója uwaga i czas.

Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat. 

Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.

bottom of page