14 kwietnia 2019

TAJEMNICZY KOKTAJL MARGARITA

Tajemniczy, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych koktajli nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Wprawdzie nikt nie wie, kto pierwszy przyrządził margaritę, ale wszyscy wiedzą, że opowieści o koktajlach zwykle są bardzo romantyczne i związane z pięknymi kobietami...

Podobno w 1938 roku właściciel meksykańskiej restauracji w Tijuana, Carlos Herrera przyrządził pierwszą na świecie margaritę dla przepięknej aktorki i tancerki, (nazywała siebie Marjorie King), uczulonej na wszelkie alkohole, poza tequilą.

Inna piękna kobieta, zamieszana w ową "tajemniczość drinkową", to aktorka Rita Hayworth (prawdziwe imię i nazwisko - Margarita Cansino). W 1940 roku w Tijuana jej teatralny występ obejrzał jeden z miejscowych bantenderów i wpadł w taki zachwyt, że nazwał nowy koktajl jej imieniem "margarita".

Jeszcze inna wieść niesie, iż pierwszy koktajl był serwowany w Galveston (Texas) dla znanej piosenkarki Peggy Lee.  Naprawdę nazywała się Norma Egstrom, a Peggy to tradycyjne zdrobnienie od imienia Margaret, stąd nazwa drinku "margarita"...

I wszystko jasne - winne jesteśmy my, kobiety. I fantastycznie, bo to jeden z moich ulubionych drinków, ale w wersji oryginalnej, którą podaję poniżej.

Klasyczna Margarita  (6 porcji)

 

180 mililitrów białej Tequili

90  mililitrów Triple Sec liqueur

90 mililitrów soku z zielonej cytryny (lime)

odrobina syropu z agawy, do smaku (opcjonalnie)

1 zielona cytryna podzielona na 8 części

- cytryną zwilżyć brzegi szklanek i okleić solą 

- trzy pierwsze składniki dokładnie wymieszać

- przelać do szklanek, napełnionych lodem

- ozdobić cząstkami cytryny

Kilka kropli syropu z agawy dodanych przed wymieszaniem (gęsty jak miód) leciutko osłodzi drink, zaś dwa, trzy cienkie krążki chili na wierzchu drinku dodadzą mu ostrości. 

DELIKATNA MIMOZA

Trudno wyobrazić sobie niedzielny brunch bez Mimozy, delikatnego drinku, łączącego w sobie szampana z sokiem pomarańczowym, serwowanego w wysokich kieliszkach...

Większość klasycznych koktajli czy popularnych amerykańskich dań owianych jest legendami; koktajl Mimoza również doczekał się swojej opowieści...

Drink Buck's Fizz, czyli szampan lub niemusujące wino z sokiem pomarańczowym, był przygotowany po raz pierwszy w 1921 roku w londyńskim Buck's Club. Cztery lata później (1925 rok) Frank Meier, bartender paryskiego Ritz Hotel serwował Mimozę, łącząc musujące wino z sokiem. To Europa. A co zadziało się w Ameryce?

Pierwszą Mimozę podano na życzenie reżysera Alfreda Hitchcock'a w San Francisco w 1940 roku. Oczywiście były to wariacje  drinku londyńskiego Buck's Fizz, ale... Alfreda Hitchcock'a uznaje się za popularyzatora Mimozy podczas branch'u niedzielnego i wszystkich świątecznych, również wielkanocnych... Polecam ten drink podczas wielkanocnego śniadania. Znakomicie orzeźwia!

Mimoza (5 porcji)  

 

250 mililitrów schłodzonego musującego wina

250 mililitrów schłodzonego soku pomarańczowego

plasterki pomarańczy do dekoracji kieliszka

Wino i sok zmieszać w dzbanku w proporcji 1 : 1. Napełnić kieliszki, zwane "szampankami" i udekorować plasterkiem lub jego częścią pomarańczy. Nie dodawać kostek lodu!

Polecam również:

Twoje komentarze są ważne i cenne, podobnie jak Twoja uwaga i czas.

Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat. 

Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.

Miło Cię widzieć! Zapraszam do amerykańskiej kuchni, smacznej, pachnącej, ciekawej...

KONTAKT

amerykanskie.kulinaria@gmail.com