AMERYKANSKIE
KULINARIA
przepisy z historią
codzienne
tradycyjne
okazjonalne
STRONY
LINKI
15 grudnia 2022
Obiad świąteczny inaczej...
Amerykańska kuchnia świąteczna nie jest wyszukana i nie ma w niej dań typowo bożonarodzeniowych, jak przykładowo w kuchni polskiej. Nie doprawia się farszu na pierogi z grzybami, nie gotuje specjalnych zup, nie smaży karpia, pstrąga czy szczupaka. A co się jada w „Christmas day”? Niemal to samo, co podczas rodzinnego obiadu dziękczynnego. Najpopularniejszy jest indyk i szynka, pieczone ziemniaki w sposób różny albo puree ziemniaczane z różnymi dodatkami, pieczona wołowina, czasem kotlety schabowe i obowiązkowo pieczony łosoś. Jeśli ma być rodzinnie i warzywnie, to musi być brukselka i fasolka szparagowa z czymś lub pod czymś…
W naszych domach przygotowujemy posiłki świąteczne trochę po polsku, trochę po amerykańsku, zachowując upodobania domowników i ewentualnych gości. Dlatego dzisiaj nie będę opisywała historii potraw poszczególnych, wszak powstały całkiem niedawno w kuchni mojej i będą też podane ponownie podczas tegorocznych Świąt. Wprawdzie zachowałam amerykański standard, ale zmodyfikowałam proporcje i dodatki, troszkę spolszczyłam, gdzie mogłam, i oto co wyszło… Świąteczny obiad inaczej.
Przystawka – śledź z kaparami na czosnkowej grzance i biała ryba w galarecie z chrzanem na tostowanym białym polskim chlebie; kieliszek zmrożonej czystej wódki
Zupa – flaki z kurczaka
Danie główne – pieczone ziemniaki hasselback (harmonijkowe), placki ziemniaczane, makaron z czosnkiem i ziołami, pieczona wołowina w korzeniach, pieczony łosoś z cytryną i pomarańczami, brukselka z suszoną żurawiną i orzechami laskowymi, fasolka szparagowa obsmażana w czosnku z migdałami; czerwone wytrawne wino
Deser – amerykański paj, ale wypełniony żurawiną z gruszkami,
serniko-makowiec, tradycyjny piernik z bakaliami pod gorzką czekoladą i orzechami pecan; spolszczony eggnog, mocna kawa (moi amerykańscy goście nie piją gorącej herbaty, jak większość mieszkańców tego kraju).
Śledź z kaparami na czosnkowej grzance
1 bagietka, 1 opakowanie (500 gram) polskich śledzi w oleju, 2-3 średnie cebule, 1 łyżeczka octu, olej, odsączone kapary (2 łyżki)
Śledzie odsączyć z oleju z opakowania, pokroić na małe kawałki. Cebulę drobno posiekać. W szklanym naczyniu układać warstwami: śledzie, cebula, posypać kaparami (1 łyżeczka), powtarzać warstwy, zakończyć cebulą i kaparami. Całość lekko skropić octem, zalać olejem (do pokrycia całości). Odstawić pod przykryciem do schłodzenia. Najsmaczniejsze następnego dnia. Bagietkę pokroić diagonalnie na plastry, podpiec w piecyku na lekko złoty kolor, po wyjęciu natrzeć każdą grzankę ząbkiem czosnku. Na małym talerzyku ułożyć grzankę, na niej śledzie z cebulką i kaparami, przybrać koktajlowym pomidorkiem i pietruszką.
Biała ryba w galarecie
Przygotować rybę w galarecie po polsku, tradycyjnie. Biały chleb opiec w tosterze lub piekarniku na jasno złoty kolor. Wystudzić. Na chlebie układać kawałki ryby w galarecie. Wzdłuż ryby „namalować” pasek z ostrego chrzanu. Udekorować.
Flaki z kurczaka
Ugotować intensywny rosół z kurczaka z warzywami. Po wyjęciu kurczaka i warzyw rosół przecedzić, warzywa (marchewka, seler korzenny, pietruszka) pokroić w kostkę, kurczaka oddzielić od kości, zdjąć skórę (zachować). Mięso pokroić w kostkę, skórę w paski. Warzywa i kurczaka dokładać stopniowo do rosołu. Zupa nie powinna być bardzo gęsta. Całość doprawić jak flaki – 3 ząbki posiekanego czosnku, 3 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 1 łyżka polskiego majeranku (amerykański nie ma smaku i zapachu), 1 łyżeczka mielonego imbiru, 1 łyżeczka ostrej papryki, 1 gałka muszkatołowa (zetrzeć), sól i pieprz do smaku. Całość doprowadzić do wrzenia. Wyłączyć i odstawić na godzinę. Przed podaniem podgrzać.
Wołowina w korzeniach
Pieczeniową wołowinę zamarynować w przyprawie korzennej, wymieszanej w oliwie. Przyprawa korzenna: 8 łyżeczek cynamonu, 3 łyżeczki mielonego imbiru, 2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1 łyżeczki mielonych goździków, 1 łyżeczki mielonego kardamonu, 1 łyżeczka mielonego anyżu, 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego, 1 łyżeczka ziaren kolendry, 1 łyżeczka pieprzu.
Następnego dnia wołowinę przełożyć do naczynia do pieczenia, zalać marynatą i piec do miękkości. Serwować pokrojoną w plastry z sosem na boku, w sosjerce lub głębokiej miseczce.
Pieczony łosoś
Piekarnik rozgrzać do 250 °F. Płat łososia bez skóry ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Cienko pokroić 1 cytrynę i 1-2 pomarańcze (najlepiej czerwone). Rybę posmarować mieszanką: 1 łyżeczka suszonego oregano, 0.5 łyżeczki płatków suszonego chili, 1 duży ząbek czosnku z praski, 0,5 soli i pieprzu, 2-3 łyżki oliwy. Obłożyć plastrami cytrusów. Piec około 25-30 minut. Przełożyć na półmisek, posypać koperkiem, pietruszką, danie serwować gorące.
Placki ziemniaczane
Usmażyć według własnego przepisu, trzymać w ciepłym piekarniku do czasu podania.
Makaron z czosnkiem i ziołami
Ugotować makaron (świderki, muszelki lub wstążki) al dente, odcedzić i odstawić. Przed podaniem na głębokiej patelni rozgrzać 2-3 łyżki oleju/oliwy, wrzucić makaron, posypać go solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i czosnkiem w proszku. Podsmażyć i natychmiast serwować, posypawszy uprzednio lekko zieloną pietruszką
Paj z żurawiną i gruszkami
Zwolennicy żurawin przecieranych (bez skórki i pestek) będą potrzebowali podwójną ilość żurawin i cukru.
Składniki:
1 opakowanie żurawin (12 oz. / 340 gram), umyć, odstawić na sitku
1 opakowanie amerykańskiej galaretki wiśniowej (black cherry)
3 gruszki, twarde, obrać, pokroić na małe kawałki, skropić cytryną i odstawić
2 łyżki cukru (lub więcej, do smaku, biorąc jednak pod uwagć, że galaretka jest z cukrem!)
3-4 łyżki soku pomarańczowego
0,3 łyżeczki sproszkowanego imbiru
Ciasto na kruchy spód paja według przepisu własnego, rozwałkować i wyłożyć nim okrągłą formę „pajową”.
Przygotowanie:
- Upiec kruchy spód pajowy
- Żurawinę przełożyć do garnka z pokrywką, zasypać 2 łyżkami cukru, wlać sok pomarańczowy, przykryć i dusić na małym ogniu, aż owoce rozpadną się. Do żurawinowej masy dodać gruszki i imbir, gotować przez 5-7 minut, do ich miękkości (nie rozgotować!)
- Do lekko przestudzonej masy wsypać galaretkę, wymieszać, dosłodzić do smaku.
- Masę wystudzić i przełożyć na upieczony kruchy spód paja. Wyrównać, odstawić. Masa bardzo zgęstnieje po schłodzeniu (można przygotować dzień wcześniej). Serwować z bitą śmietaną i lodami waniliowymi. Można serwować na ciepło z tymi samymi dodatkami. Pycha!
Piernik z bakaliami
Sposoby są dwa. Dla zapracowanych i dla kucharzących.
Dla zapracowanych
- W polskim sklepie kupić jedno opakowanie gotowej mieszanki piernikowej firmy Delecta (duża blacha) lub w amerykańskim – gotową mieszankę na piernik (ginger bread). Do polskiej mieszanki dodać dwa opakowania przyprawy do piernika; do mieszanki amerykańskiej – jedno opakowanie. Z Delecty upieczemy dwa pierniki w blaszkach keksowych, z amerykańskiej – jeden piernik.
- Przygotować ciasto według opisu na opakowaniu. Zamiast wody – użyć mleka, zamiast margaryny – masła i oleju roślinnego w proporcji 1:1 (ciasto dłużej utrzyma wilgoć).
- Dodać bakalie (ilość dowolna – dodaję dużo: rodzynek, posiekanych orzechów włoskich lub pecan, suszonych żurawin).
- Wymieszać i ciastem napełnić keksowe blaszki, uprzednio wyłożone papierem do pieczenia.
- Piec zgodnie z instrukcją na opakowaniu, do suchego patyczka.
- Po upieczeniu zostawić w blaszce przez 10 minut, po czym przełożyć na kratkę do studzenia. Czekoladę gorzką lub deserową (1-2 tabliczki) rozpuścić nad parą, dodając łyżkę dobrego masła (dobrze wymieszać), orzechy lub żurawiny drobno pokroić. Ciepłą czekoladą oblać piernik i posypać rozdrobnionymi bakaliami. Zostawić do zastygnięcia czekolady.
Dla kucharzących
Składniki:
100 g drobnego cukru - około 0,5 szklanki
100 g gęstego miodu - 3 czubate łyżki
50 g masła - 1/4 kostki
3 średnie jajka
230 g mąki - 1 pełna szklanka i 2 łyżki mąki pszennej
po płaskiej łyżeczce sody i proszku do pieczenia
100 ml mleka - niecałe pół szklanki
przyprawy: czubata łyżka cynamonu, po płaskiej łyżeczce kardamonu, kolendry, pieprzu czarnego, imbiru, gałki muszkatołowej, kakao
bakalie
Przygotowanie:
- W rondelku umieścić masło, cukier, miód, wszystkie przyprawy oraz mleko. Podgrzewać stopniowo zwiększając moc palnika, cały czas mieszając. Zagotować masę i wyłączyć. Odstawić do lekkiego przestudzenia. Piekarnik rozgrzać do 350°F/170°C.
- Mąkę oraz sodę i proszek przesiać do miski. Jajka umyć i oddzielić białka od żółtek. Żółtka umieścić w małej miseczce. Białka ubić w osobnej misce na sztywno.
- Do mąki dodawać żółtka i zacząć miksować mikserem na małych obrotach. W małych porcjach dolewać do miski masę z przyprawami z rondelka i nadal miksować.
- Na koniec do ciasta przełożyć bakalie wraz z ubitymi białkami i wmieszać je delikatne szpatułką. Przelać całe ciasto do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia formy
- Ciasto piec 40-50 minut, do suchego patyczka.
- Dalej postępować jak wyżej (polewa czekoladowa z bakaliami)
Każda wersja piernika jest wspaniała w smaku, a czekolada z dodatkami podnosi walory smakowe! Warto. Podobnie jest z pajem żurawinowym – z lodami lub bitą śmietaną smakuje wybornie, wygląda świątecznie i inaczej…
Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia z pysznościami wszelkimi!
POLECAM RÒWNIEŻ:
BURGER Z CZARNEJ FASOLI
CHIMICHANGA
WŁASNOŚĆ ARIZONY
ZUPA KALAFIOROWA
Z IMBIREM
PIECZEŃ
GRZYBOWO-ORZECHOWA
REUBEN SANDWICH
Twoje komentarze są cenne i ważne. Cenna też jest Twoja uwaga, Twój czas.
Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat.
Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.