17 września 2019

A JUŻ Z CUKINII SMAŻE DŻEM...

¸

Wczorajszym tańcem jeszcze żyję,
A już z cukini smażę dżem.
Rozkoszy nie minęły chwile,
A ja przy garach cały dzień.
I nie narzekam, bo jak widzę
Z jaką radością się częstujesz,
Jaką cudowną robisz minę,
Gdy się tak wszystkim delektujesz.

(fragment wiersza "Nutki 67")

cukinia 2.jpg

Cukinia, zwana też letnim kabaczkiem, to warzywo (choć botanicznie - owoc) z rodziny dyniowatych, w cudnych kolorach - ciemnozielona, jasnozielona, żółta! Jej historia sięga około 7000 lat wstecz, kiedy to przodkowie kabaczka usadowili się na terenach dzisiejszego Meksyku

i północnych części Ameryki Południowej. Kolonizacja Ameryk sprawiła, iż warzywo pojawiło się w Europie. Początkowo przyglądano się cukinii z niechęcią, jednak... po pewnym czasie zaczęto doceniać jej zalety i w XIX wieku, we Włoszech, pod Mediolanem, powstała jedna z pierwszych dużych plantacji. Z którego pola przywędrowała do Ameryki, nie wiadomo. Ale wiadomo kiedy

- w XX wieku. Konkretnie - 1920 roku, kiedy to emigranci włoscy, z nasionami w kieszeni, zainteresowali tutejszych plantatorów uprawą letniego kabaczka. I tak próbna plantacja powstała w Kalifornii!

Później poszło łatwiej... bo - jak się okazało - cukinia rośnie wszędzie! Czuje się świetnie w klimacie umiarkowanym, jest łatwa w uprawie i bardzo wydajna (mój jeden ogródkowy krzak dał mi już około 25 owoców, a jeszcze kwitnie i zapowiada następne), dlatego plantatorzy kontrolują uprawy i obrywają piękne, jadalne (!) kwiaty. Obtaczane w cieście i smażone w oleju stają się prawdziwym rarytasem.

Niedojrzała cukinia o długości owoców około 20 centymetrów jest najsmaczniejsza

i najdelikatniejsza, a jej skórka jest jadalna. Moje cukinie są większe (tegoroczny klimat i deszcze sprawiają sporo niespodzianek), równie wyborne (może taka odmiana), a ciemnozielona skórka świetnie komponuje się w daniach gotowanych, parowanych, grillowanych czy pieczonych. Kilka przepisów poniżej... 

Przepisy na wyśmienite ciasta z cukinią dostałam od Mary Jo Para z St. Charles, Illinois. Jest znakomitą Panią domu, dbającą o zdrowe, pożywne, domowe posiłki dla swojej Rodziny. Myślę, że warto z Nią porozmawiać na temat kuchni amerykańskiej i jej historii. Jest Czeszką z pochodzenia, a gotowania uczyła się od swojej czeskiej Babci, która smażyła placki ziemniaczane, lepiła pierogi, gotowała barszcz z buraków... Czy coś zostało z tamtych lat w kuchni Mary Jo? Dowiemy się niebawem... Obecnie przeglądam arcyciekawą książkę kucharską w XIX wieku - była własnością prababci Mary Jo. O tej książce też opowiem...

  • Największym producentem cukinii w Europie są Włochy. Tam, w mieście Ferrara, wyhodowano najdłuższą cukinię świata. Mierzyła 2 metry i zna-lazła się w Księdze Guinessa. 

  • Cukinia to doskonałe warzywo dla odchudzających się, jako że jest niskokaloryczna i lekkostra-wna. Jest również pożądana w diecie antyrakowej oraz odkwaszającej. I - co ważne - nie odkładają się w niej metale ciężkie. 

  • Ceniona jest za duże wartości odżywcze i znakomity wpływ na zdrowie. Zawiera składniki mineralne, wśród których między innymi są: potas (reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu i usprawnia pracę części enzymów), żelazo, magnez, fosfor, jod, wapń.

  • Jest też dobrym źródłem beta-     -karotenu (prowitaminy A, wspomagającej prawidłowe widzenie,  wzmacnia system immunologiczny). Natomiast zawarte w niej witaminy grupy B1 oraz witamina C  niezbędne są między innymi do prawidłowej pracy układu nerwowego, w tym mózgu (B1), wzmocnienia systemu odpornościowego, rozwoju i regeneracji tkanek, dobrej kondycji zębów i dziąseł.

  • Warto jadać młode cukinie ze skórką na surowo, ze względu  na wrażliwość termiczną wspomnianych witamin. 

cukinia.jpg

POLECAM RÒWNIEŻ:

Homemade Breakfast Sausage Patties.jpg

 
KOTLETY WIEPRZOWE
Z MAṠLANKĄ

waldorf salad.jpg

 
SAŁATKA WALDORF

cheesecake5.jpg
mimosa.jpg

Twoje komentarze są ważne i cenne, podobnie jak Twója uwaga i czas.

Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat. 

Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.

sliwki z grilla.jpg
mimosa.jpg